Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zalany laptop - co robić?

2023-07-21
Zalany laptop - co robić?

Zalanie to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzeń laptopów. Nic dziwnego - mobilne komputery stanowią nie tylko narzędzie pracy, ale także dostarczają rozrywki, pozwalają płacić rachunki czy zamawiać zakupy online, a więc towarzyszą nam praktycznie przez cały czas. Często korzystamy z laptopa nie tylko przy biurku, ale również w łóżku, na kanapie, lub w trakcie podróży. Może więc zdarzyć się, że na nasz laptop wylewa się zawartość kubka z kawą czy herbatą. Jak uratować zalanego laptopa? Oto kilka kroków, które mogą pomóc w awaryjnej sytuacji.

Zalanie laptopa - co możesz zrobić?

Zalany laptop należy natychmiast odłączyć od zasilania i wyłączyć. Pozwoli to uniknąć dalszych uszkodzeń sprzętu. Jeśli to możliwe, odłącz baterię laptopa - to również pomoże w minimalizacji szkód. Większość modeli umożliwia proste odłączenie baterii poprzez przesunięcie zatrzasków. Bateria komputera mobilnego znajduje się w dolnej części urządzenia. Następnie należy odłączyć wszelkie urządzenia zewnętrzne i akcesoria, takie jak myszka czy pendrive. Lekko zalany laptop wytrzyj za pomocą miękkiej, suchej tkaniny. Możesz użyć ręcznika lub kuchennej ściereczki. Ważne, aby materiał wchłonął wilgoć i nie pozostawił włókien. Jeśli laptop został poważnie zalany, otwórz go i odwróć do góry nogami, tak, aby jak najwięcej cieczy mogło wypłynąć z wnętrza urządzenia. Pamiętaj, aby nie potrząsać laptopem i nie próbować wytrząsnąć płynu - w ten sposób może on rozprzestrzenić się po innych podzespołach urządzenia.

Po wytarciu laptopa i odwróceniu go w odpowiedniej pozycji na płaskiej powierzchni, pozostaw sprzęt do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Urządzenie możesz postawić na ręczniku, który wsiąknie spływającą ciecz. Nie należy włączać laptopa zalanego wodą, zanim całkowicie nie wyschnie. Po upływie 24-48 godzin spróbuj uruchomić laptop, podłączając go do zasilania. Jeśli nie działa poprawnie, konieczne będzie skonsultowanie się z profesjonalistą od naprawy laptopów. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy technicznej, nie rozkręcaj samodzielnie zalanego laptopa - bez doświadczenia i specjalistycznych narzędzi możesz uszkodzić delikatne elementy. Skorzystanie z usług profesjonalistów może zminimalizować ryzyko dalszych uszkodzeń i zwiększyć szanse na uratowanie laptopa.

Laptopy z klawiaturą odporną na zalanie

Nowoczesne modele komputerów mobilnych często wyposażone są w klawiaturę odporną na zalanie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które często korzystają z laptopa w podróży lub w kawiarni. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby zapobiegać wnikaniu płynów do wnętrza laptopa i minimalizować ryzyko uszkodzeń spowodowanych zalaniem. Klawiatury odporne na zalanie posiadają uszczelnione przyciski i dodatkowe warstwy ochronne, które chronią elektronikę wewnątrz klawiatury przed dostaniem się cieczy. W niektórych modelach tego typu laptopów szczeliny pomiędzy klawiszami są zwężane w taki sposób, aby w przypadku zalania laptopa, ciecz nie przedostawała się do wnętrza urządzenia.

Klawiatury odporne na zalanie posiadają specjalne kanały odprowadzające ciecze. Jeśli ciecz dostanie się pod przyciski, kanały te kierują ją na zewnątrz klawiatury, zamiast pozwolić jej dotrzeć do wnętrza laptopa. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko uszkodzeń. Odporne na zalanie klawiatury są także łatwe w czyszczeniu - w razie zabrudzenia klawiszy wystarczy delikatnie przetrzeć je wilgotną ściereczką. Pomaga to utrzymać odpowiednią higienę urządzenia. Warto jednak zauważyć, że chociaż klawiatury odporne na zalanie są zabezpieczone przed uszkodzeniami spowodowanymi przez ciecze, nie są one całkowicie niezniszczalne. W przypadku większych ilości płynów lub intensywnego nacisku na klawisze, może dojść do uszkodzenia klawiatury lub innych części laptopa.

Zalany laptop - co robić, jeśli uszkodzenia okażą się poważne?

Zalany laptop - co robić? Przede wszystkim zachować spokój. Ważne jest, aby działać szybko - pozwoli to zminimalizować szkody i zapobiec utracie danych. Należy unikać włączania laptopa zalanego wodą, dopóki nie zostanie dokładnie wysuszony, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Jeśli to możliwe, po wysuszeniu urządzenia wykonaj kopię zapasową wszystkich ważnych danych na swoim laptopie. Można to zrobić, podłączając zewnętrzny dysk twardy lub korzystając z pamięci masowej w chmurze. Jeśli dysk twardy nadal działa, możesz samodzielnie odzyskać dane.

Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z profesjonalnym serwisem lub producentem laptopa w celu uzyskania pomocy. Specjaliści ocenią zakres szkód i udzielą Ci wskazówek dotyczących najlepszych dostępnych rozwiązań. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, mogą być w stanie naprawić laptopa i odzyskać dane. W sytuacji, gdy uszkodzenie wewnętrznych podzespołów jest poważne, może być konieczne rozważenie zakupu nowego laptopa. Ważne jest, aby porównać koszt naprawy z kosztem nowego laptopa, aby wybrać najlepszą opcję. Jeśli zakup nowego laptopa okaże się konieczny, zadbaj o wybór modelu wyposażonego w odporną na zalanie klawiaturę.

Jak uchronić się przed zalaniem laptopa?

Laptopy cieszą się rosnącą popularnością ze względu na doskonałą mobilność i łatwość transportu - możemy zabrać je ze sobą wszędzie i wygodnie korzystać z nich w każdej sytuacji. Niestety często podczas użytkowania laptopa zapominamy o odpowiednich środkach ostrożności i higieny, doprowadzając tym samym do uszkodzenia sprzętu. Aby zabezpieczyć laptop przed zalaniem, warto zadbać o to, aby unikać jedzenia i picia w pobliżu urządzenia, a po skończonej pracy przechowywać komputer w bezpiecznym miejscu. Jeśli w przeszłości zdarzyło Ci się zalanie laptopa, warto pomyśleć także o zakupie modelu wyposażonego w klawiaturę odporną na zalanie.

Laptopy z klawiaturą odporną na zalanie oferują renomowane marki, takie jak Dell, Lenovo i HP. Wybrane modele z serii Dell Latitude, HP EliteBook czy Lenovo ThinkPad oraz IdeaPad oferują funkcjonalność zabezpieczenia laptopa przed uszkodzeniem poprzez zalanie. Doskonałą propozycją dla osób poszukujących najwyższej klasy sprzętu będzie Dell Latitude 7490, z wyspową klawiaturą zabezpieczoną przed zalaniem. To świetne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na wygodnej i bezpiecznej pracy z komputerem mobilnym, w każdych warunkach.