Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Różnice pomiędzy układami klawiatur. Czym się charakteryzują? Jaki wybrać?

2024-03-27
Różnice pomiędzy układami klawiatur. Czym się charakteryzują? Jaki wybrać?

W poleasingowym laptopie jednym ze zdecydowanie najważniejszych elementów jest klawiatura. Spytać się możesz dlaczego? Już tłumaczymy!

Laptopy poleasingowe pochodzą z różnych miejsc na ziemi, a z kolei każde miejsce na ziemi może różnić się układem klawiatury, bądź oznaczeniami odpowiednich klawiszy. W tym wpisie postaramy się wytłumaczyć wam różnice między najważniejszymi z nich.

QWERTY

W laptopach poleasingowych jednym z najbardziej popularnych układów jest wszystkim znane QWERTY. W obecnych czasach uznaje się ten układ za normę, pomimo jego nieprzyjemnego i niewygodnego układu klawiszy. W Polsce jest to jeden z najbardziej popularnych układów za sprawą tzw. Klawiatury programisty, która umożliwia sprawne pisanie w języku polskim wraz z naszymi ojczystymi znakami (ą, ó, ż, ę, ć itp.). Niestety, ale poleasingowe laptopy z klawiaturą typu QWERTY nie posiadają wydrukowanych miejsc, które wskazują na możliwość wpisania polskiego znaku. Powstają one za sprawą połączenia dwóch klawiszy, co może być uciążliwe do nauki dla osób, które dopiero stawiają kroki w pisaniu na klawiaturze tego typu.

QWERTY UK

Ciekawym układem klawiatury jest QWERTY UK. Na pierwszy rzut oka, osoby korzystające z tego typu klawiatury mogą nawet nie domyślić się, że jest z nią coś nie tak. Różnice są bardzo subtelne, a polegają skróceniu lewego przycisku na poczet umiejscowienia tam znaku \ oraz na zmienia miejsc niektórych znaków specjalnych. Jest to na tyle mała zmiana, że nie powinna sprawiać problemów ze sprawnym pisaniem, w szczególności po ustawieniu w systemie klawiatury programisty.

QWERTZ

Drugim bardzo popularnym układem klawiatury jest QWERTZ. Jest to wersja używana bardzo często w krajach Europy Środkowej, t.j. Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Węgry i Szwajcaria. Od klawiatury typu QWERTY różni się głównie zamianą miejsc klawiszy Z Y oraz rozmieszczeniem niektórych znaków specjalnych. W Polsce jest znana jako klawiatura maszynistki, a jej polska odmiana posiadała nasze ojczyste znaki, co czyniło ją unikatową. Warto wspomnieć, że nie każda klawiatura typu QWERTZ ma taki sam układ symboli (przykładowo nawiasów). Mogą one różnić się ze względu na upodobania producenta danego poleasingowego laptopa.

AZERTY

AZERTY jest układem typowym dla krajów takich jak Belgia, Francja i Szwajcaria. Poleasingowy laptop z klawiaturą AZERTY nie różni się tak bardzo od standardowego układu QWERTY, natomiast może sprawiać problemy osobom, które chcą korzystać z niego przy wykorzystaniu m.in. języka polskiego. Najbardziej rozpoznawalną różnicą tego typu klawiatury jest fakt, że AZERTY posiada zamienione przyciski A i Q oraz Z i W. Dzieje się tak, ponieważ klawiatury te są przystosowane do pisania w języku francuskim. Klawiatury AZERTY posiadają również specjalne przyciski do wpisywania specjalnych znaków właśnie z tego języka.

Klawiatura standaryzowana

Kupując poleasingowego laptopa, natknąć się możesz na typ klawiatury, który może być niezrozumiały. Chodzi tu o klawiaturę standaryzowaną. Nazwa ta mówi nam o tym, że klawiatura została zmieniona za pomocą specjalnych naklejek na klawisze, które mają zastępować pożądany układ klawiatury (zazwyczaj QWERTY, ponieważ jest ona najbardziej popularna). Poleasingowy laptop z klawiaturą standaryzowaną pod naklejkami może skrywać praktycznie każdy typ klawiatury, dlatego, nawet jeżeli układ standaryzowany Ci nie odpowiada, możesz sprawdzić, jaki masz domyślnie i wrócić do fabrycznego. Warto pamiętać, że poleasingowy laptop z klawiaturą standaryzowaną nie odbiega w żaden sposób od sztuki z fabryczną klawiaturą, a czasami prezentują się nawet lepiej.

Jaki układ klawiatury wybrać?

Zasady wyboru klawiatury są proste. Po pierwsze sprawdź, czy znasz dany układ klawiatury i czy będzie on pozwalał na komfortową pracę. Po drugie, jeżeli układ jest dla Ciebie nieodpowiedni, natomiast sam poleasingowy laptop jest idealny pod innymi względami, zastanów się, czy nie warto wykorzystać naklejek na klawiaturę, które mogą być rozwiązaniem Twojego problemu.