Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Poleasingowy sprzęt IT a ekologia

2023-07-07
Poleasingowy sprzęt IT a ekologia

Kupując sprzęt komputerowy do firmy lub do domu, warto sprawdzić nie tylko oferty nowych urządzeń. Równie sprawną, a przy tym znacznie bardziej ekologiczną opcją mogą okazać się sprzęty poleasingowe. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie, jakie zapewnia korzyści i gdzie szukać odpowiednich propozycji tego typu?

Czym jest sprzęt poleasingowy?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym jest sam leasing - to jedna z form finansowania różnych towarów dla firm (w tym sprzętu IT), która zapewnia możliwość korzystania z danego produktu w zamian za określoną opłatę przez ustalony czas. Po upływie okresu leasingu, który w przypadku urządzeń elektronicznych zwykle trwa 2-3 lata, klient może wykupić sprzęt na własność lub zwrócić go do leasingodawcy. W wielu przypadkach po tym czasie firmy wolą przenieść się na nowy sprzęt - warto jednak zaznaczyć, że używane przez taki okres urządzenia wciąż są zazwyczaj w pełni sprawne i nie odstają niemal pod żadnym względem od świeżo zakupionych propozycji. Dotyczy to w szczególności najpopularniejszych marek, które specjalizują się w rozwiązaniach dla największych firm i korporacji. Mowa o producentach takich jak DellLenovoHP czy Apple - laptopy i inne rozwiązania od tych firm charakteryzują się pełną sprawnością przez długi czas.

Sprzęt poleasingowy to właśnie wszelkie urządzenia zwrócone przez firmy po leasingu. Termin ten może obejmować między innymi laptopy, komputery, monitory, drukarki czy telefony. W zdecydowanej większości przypadków jest to pełnowartościowy sprzęt, który zapewnia wydajność porównywalną z nowym urządzeniem. Jednocześnie cena jest zdecydowanie niższa niż w przypadku zakupu laptopa czy komputera prosto od producenta tuż po premierze. W efekcie jest to świetne rozwiązanie zarówno dla małych, jak i większych firm, a także ciekawa propozycja dla klientów indywidualnych. Zależnie od wybranego sklepu oszczędności mogą wynieść nawet do 70%, jednak to tylko jedna z wielu korzyści - nie można pominąć przy tym ekologii, która odgrywa coraz większą rolę w decyzjach podejmowanych przez konsumentów.

Produkcja nowych urządzeń IT a ekologia

Wytwarzanie niemal każdego towaru - zwłaszcza sprzętów o sporym stopniu zaawansowania technicznego - wiąże się z pewnym wpływem na środowisko. Nie inaczej jest w przypadku urządzeń IT. Warto przyjrzeć się między innymi zużyciu surowców przy produkcji jednego laptopa:

  • aż 150-190 tys. litrów wody;
  • 22 kg różnego rodzaju związków chemicznych, które mogą być dość wymagające pod względem recyklingu lub utylizacji;
  • ok. 240 kg paliwa potrzebnego do działania urządzeń wykorzystywanych do produkcji sprzętu;
  • proces ten emituje ponadto ok. 270 kg dwutlenku węgla.

Powyższe liczby doskonale pokazują, dlaczego przy wymianie sprzętu warto rozejrzeć się za używanymi, lecz wciąż w pełni sprawnymi urządzeniami. To istotny element tzw. Circular Economy, czyli gospodarki o obiegu zamkniętym - zmniejszenie zapotrzebowania na nowe egzemplarze sprzętu prowadzi do znacznej redukcji odpadów, co z kolei pozwala zminimalizować wpływ produkcji na środowisko. Jest to w zasadzie szansa, by nadać „drugie życie” laptopowi czy komputerowi, który już nie jest wystarczający dla potrzeb konkretnej firmy, jednak będzie odpowiednią opcją dla kogoś innego.

Jak zużyta elektronika wpływa na środowisko?

Tak zwane elektrośmieci to jedna z najniebezpieczniejszych grup odpadów. Wynika to z faktu, że w urządzeniach elektronicznych znajdują się związki zawierające liczne szkodliwe pierwiastki - w tym rtęć, ołów, kadm czy nikiel. Pozbycie się ich ze środowiska bez odpowiedniej utylizacji jest bardzo trudne, a ich obecność w glebie, wodzie czy powietrzu może powodować spore zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi. Co więcej, tylko niewielka część urządzeń elektronicznych jest recyklingowana w odpowiedni sposób, a w wielu krajach zużyte sprzęty są po prostu przesyłane na wysypiska w innych, biedniejszych państwach.

Aby rozwiązać ten problem, warto pamiętać o przekazaniu elektrośmieci do właściwego punktu zajmującego się utylizacją. Działalność takich miejsc opiera się na wykorzystaniu specjalnych procesów niszczenia niebezpiecznych elementów i przekazywaniu wciąż przydatnych części do ponownego wykorzystania. Nie można przy tym zapomnieć o innej części ekonomicznej układanki - obok recyklingu istotne jest także dalsze używanie sprawnych produktów, by zredukować popyt na nową produkcję i wpływ nieodpowiedniej utylizacji na ekologię.

Dlaczego warto kupować sprzęt poleasingowy? Ekologiczna alternatywa dla nowych urządzeń

Redukcja ilości generowanych odpadów oraz zmniejszenie zapotrzebowania na produkcję nowych sprzętów to dwa najważniejsze czynniki związane z ekologią przy zakupie urządzeń poleasingowych. Warto przy tym zaznaczyć, że przy produkcji produktów związanych z IT wykorzystuje się dość dużo plastiku, który jest wyjątkowo trudny w recyklingu. Do tego poszczególne pierwiastki znajdujące się w elektronicznych komponentach mogą powodować spore zagrożenie dla zdrowia, zwiększając między innymi ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych. Ponadto zakup sprzętu z drugiej ręki zapewnia korzyści na środowisko poprzez redukcję zapotrzebowania na energię zużywaną podczas produkcji nowych urządzeń. Wszystko to sprawia, że poleasingowe urządzenia to bardzo odpowiedzialna opcja pod względem ekologii.

Korzyści z zakupu laptopa poleasingowego

Warto podkreślić, że zalety takiego rozwiązania nie kończą się na pozytywnym wpływie na środowisko. Niezwykle ważną zaletą jest także znacznie niższa cena niż podczas zakupu nowego produktu. Jednocześnie komputery, laptopy, monitory czy inne sprzęty po leasingu przeważnie w żadnym stopniu nie odstępują od sprawności tuż po premierze. Oszczędności mogą wynieść nawet do 70%. Warto jednak pamiętać, by stawiać wyłącznie na sprawdzonych dostawców, którzy są w stanie zagwarantować dokładne sprawdzenie oferowanych sprzętów. Najlepszą opcją będzie zakup od firm, które dysponują własnymi, profesjonalnymi zespołami do weryfikacji sprawności technicznej i oceny stanu wizualnego proponowanych urządzeń. Często możemy spotkać się także ze skalą oceniającą uszkodzenia na obudowie - należy mieć na uwadze, że nie mają one wpływu na korzystanie z urządzenia, a jedynie na walory estetyczne. Co istotne, nawet kilka rys może zauważalnie obniżyć cenę urządzenia, nie powodując przy tym żadnych problemów podczas użytkowania.

Zero Waste a laptopy poleasingowe

Podejście Zero Waste (dosł. „zero odpadów”) skupia się na jak największej redukcji odpadów, co z kolei oznacza mniejszy wpływ na środowisko. Zakup sprzętów poleasingowych doskonale wpisuje się w tę ideę. To odpowiedzialny wybór, który pozwala ograniczyć ilość elektrośmieci zaburzających środowisko naturalne, a także zredukować zapotrzebowanie na nowe urządzenia, których produkcja wiąże się ze sporym zużyciem surowców.

Warto przy tym wspomnieć, że koncepcja Zero Waste łączy się także z innymi ważnymi tematami związanymi z ekologią. Obok wspomnianej już gospodarki o obiegu zamkniętym warto wyróżnić także zasadę 3R, która jest obecnie często rozszerzana o 5R. Mowa o kilku podstawowych czynnościach pozwalających ograniczać swój wpływ na środowisko, które w języku angielskim rozpoczynają się od litery „R”:

  • reduce - zmniejszenie konsumpcji;
  • recycle - recykling;
  • reuse - ponowne wykorzystanie;
  • refuse - odmawianie (w odniesieniu do produktów o szkodliwym wpływie na środowisko, gdy dostępne są bardziej ekologiczne alternatywy);
  • rot - kompostowanie, a także nabywanie towarów, które nie są problematyczne podczas rozkładania.

Do tego warto dodać także szóste „R”, czyli refurbish - odnawianie różnych produktów, by jeszcze bardziej ograniczyć zapotrzebowanie na produkcję nowych towarów. Proces ten jest szczególnie często wykorzystywany właśnie w przypadku sprzętów IT, które mogą wymagać po prostu kilku drobnych napraw, aby powrócić do pełnej sprawności.

Refurbish - odnowiony sprzęt może być nawet lepszy od nowego urządzenia

Warto podkreślić, że firmy zajmujące się sprzedażą poleasingowych sprzętów IT skupiają się przede wszystkim na propozycjach od sprawdzonych, zaufanych producentów, których urządzenia charakteryzują się wysoką wytrzymałością i zachowaniem świetnej wydajności przez długi czas. W efekcie zakup takiego urządzenia rzadko kiedy oznacza konieczność pogodzenia się ze słabszą sprawnością - otrzymujemy pełnowartościowy, płynnie działający sprzęt, który może posłużyć jeszcze nawet parę lat. Dodatkowo przed trafieniem do ponownej sprzedaży urządzenia są dokładnie sprawdzane pod kątem sprawności technicznej, co czasami wiąże się również z poprawą pewnych usterek. W efekcie awaryjność może być nawet niższa niż przy zakupie całkowicie nowego sprzętu - dodatkowa kontrola jakości już po pewnym okresie użytkowania przekłada się na znacznie większą pewność dotyczącą stanu technicznego.

Łącząc tę kwestię z korzystnym wpływem na środowisko oraz ogromnym potencjałem na oszczędności, można łatwo stwierdzić, że sprzęty leasingowe to często wręcz lepsze rozwiązanie niż zakup urządzenia prosto ze sklepu. Aby jednak mieć pewność, że całość będzie działać w odpowiedni sposób, należy stawiać na partnerów cieszących się odpowiednią renomą i dysponujących pewnym doświadczeniem. Na polskim rynku warto postawić m.in. na firmę SIMS intenational działającą nieprzerwalnie od 1996 najpierw pod marka Device, a później Orbit365.

Gdzie kupować urządzenia poleasingowe? Sprawdź obszerną ofertę Orbit365

Firma Device należy do czołowych sprzedawców poleasingowego sprzętu IT w Polsce, od ponad 25 lat oferując rozwiązania od najlepszych producentów. Jedną z największych zalet oferty Device jest 12-miesięczna gwarancja, która obejmuje wszystkie oferowane sprzęty. Asortyment obejmuje laptopy, komputery, monitory, tablety oraz smartfony. Co więcej, firma stanowi część grupy Sims Limited - globalnego lidera w sprzedaży używanych sprzętów IT, który działa w aż 90 krajach na całym świecie. Każde urządzenie dostępne w ofercie Device jest szczegółowo sprawdzane przed trafieniem do sprzedaży, dzięki czemu klienci mogą liczyć na pełną sprawność i bezproblemowe użytkowanie przez długi czas.

Skorzystanie z propozycji Device pozwala w kompleksowy sposób zadbać o ekologię nie tylko ze względu na sam fakt dostępu do sprzętów poleasingowych. Firma wykorzystuje ekologiczne opakowania, a dostarczanie zamówień odbywa się wyłącznie ze wsparciem dostawców zobowiązanych do dbania o ekologię poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla lub utrzymanie neutralności pod tym względem.

Nie bez znaczenia jest także wysoka jakość usług Device. Jest ona potwierdzona licznymi certyfikatami branżowymi, takimi jak ISO 9001, ISO 14001, ISO 27001 oraz ISO 45001. Dodatkowo firma jest oficjalnym partnerem Microsoftu. Oznacza to, że również w przypadku używanych sprzętów można bez problemu zamówić w pełni legalny system Windows oraz oprogramowanie z możliwością dokładnej konfiguracji pod kątem swoich preferencji. Oferta skupia się na rozwiązaniach od sprawdzonych producentów, takich jak HP, Dell, Apple, Lenovo czy Samsung - to urządzenia, które nawet po kilku latach zachowują stuprocentową wydajność.