Pierwszy komputer dla dziecka - na co zwrócić uwagę?
Dla dorosłego użytkownika laptop stanowi codzienne narzędzie do pracy i rozrywki. Dla dzieci rozpoczynających przygodę z obsługą komputera stanowi możliwość odkrywania zupełnie nowego świata. Jak wybrać pierwszy laptop dla dziecka, który umożliwi mu bezpieczne i komfortowe korzystanie z technologii? Jako rodzic musisz zwrócić uwagę na wiele parametrów technicznych – od przekątnej i matrycy ekranu, po odpowiedni procesor, kartę graficzną i akcesoria. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy laptop dla dziecka.
Pierwszy komputer dla dziecka — laptop czy komputer stacjonarny?
Wybierając pierwszy komputer dla dziecka, warto zdecydować się na poręczny laptop. Mobilne urządzenia z wbudowanym systemem operacyjnym są gotowe do użytku zaraz po uruchomieniu i nie wymagają skomplikowanej konfiguracji ani zakupu dodatkowych akcesoriów, takich jak klawiatura, mysz, głośniki, mikrofon czy kamera internetowa. Laptopy zajmują znacznie mniej miejsca, są mobilne i uniwersalne, a przy tym dostępne w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu dziecko będzie mogło uczyć się i bawić z dowolnego miejsca, także w podróży.
Pierwszy laptop dla dziecka nie musi być sprzętem z najwyższej półki. Nie należy jednak wybierać najtańszego modelu o najniższych parametrach. Laptopy dla dzieci w wieku szkolnym powinny umożliwiać komfortową naukę poprzez korzystanie z podstawowych programów i gier edukacyjnych, zapewniając szybki rozruch i płynną rozgrywkę. Aby nauczyć dzieci obsługi komputera, warto wybrać laptop o optymalnych parametrach technicznych, który pozwoli najmłodszym rozwijać swoje zainteresowania i nie będzie irytować powolnością i ograniczeniami.
Laptop dla dzieci – jaki ekran będzie najlepszy?
Laptopy mogą być wyposażone w błyszczącą lub matową matrycę. Matryca w pierwszym laptopie dla dziecka powinna być matowa. Zapewnia ona większy komfort podczas pracy i nie męczy wzroku w takim stopniu jak matryca błyszcząca. Ponadto nie odbija światła z pomieszczenia, umożliwiając wygodną pracę nawet przy dużym nasłonecznieniu. Dzięki temu dziecko będzie mogło swobodnie korzystać z laptopa z każdego miejsca, nawet jeśli za jego plecami znajduje się źródło światła. Warto wybrać także urządzenie z matrycą IPS, która zapewnia szeroki kąt widzenia i świetnie sprawdzi się podczas oglądania filmów i bajek.
Należy też zwrócić uwagę na przekątną matrycy. Laptop dla dziecka do nauki o przekątnej 14, 15 albo 16 cali doskonale sprawdzi się w użytku stacjonarnym, podczas zajęć zdalnych i odrabiania prac domowych. Laptopy o przekątnej ekranu mniejszej niż 14 cali są natomiast bardziej mobilne i mogą okazać się świetnym rozwiązaniem w przypadku częstego transportu urządzenia. Możesz wybrać także modele zapewniające ochronę wzroku i redukcję niebieskiego światła, które oferują największy komfort pracy z laptopem.
Pierwszy laptop dla dziecka – jaka karta graficzna?
Chociaż laptop dla dziecka powinien służyć przede wszystkim celom edukacyjnym, nie należy zapominać także o rozrywce. Wbrew powszechnej opinii gry komputerowe, odpowiednio dopasowane do wieku dziecka, mogą pomagać w jego rozwoju. Uczą strategicznego oraz logicznego myślenia, mogą pomóc w rozwijaniu kreatywności i wrażliwości, poprzez odgrywanie i pokazywanie różnych ról społecznych. Kupując pierwszy komputer dla dziecka, warto więc zwrócić uwagę na parametry techniczne, które sprostają wymogom gier i umożliwią płynną rozgrywkę w odpowiedniej rozdzielczości.
W laptopach dostępne są dwa rodzaje kart graficznych – zintegrowana oraz dedykowana. Urządzenia ze zintegrowaną kartą graficzną doskonale sprawdzą się w przypadku programów i gier edukacyjnych. Dedykowana karta graficzna daje możliwość instalacji bardziej wymagających gier, obsługi programów graficznych lub do montażu filmów. To dobre rozwiązanie dla starszych dzieci, które chcą rozwijać swoje zainteresowania. W przypadku pierwszego laptopa dla dziecka zintegrowana karta graficzna Intel lub AMD powinna w zupełności wystarczyć.
System operacyjny w dziecięcym laptopie
Laptopy z systemem operacyjnym są gotowe do użytkowania natychmiast po uruchomieniu. Na rynku dostępne są cztery systemy operacyjne: Windows, Linux, Chrome OS i macOS. W przypadku pierwszego laptopa dla dziecka najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie system Windows. Jest intuicyjny i prosty w obsłudze, a przy tym powszechny. To najpopularniejszy system operacyjny, wykorzystywany w większości szkół. Umożliwia pracę z programami Microsoft i pakietem Office. Pozwala także na instalację większości programów i gier.
System operacyjny Windows 10 ma ponadto wbudowany moduł kontroli rodzicielskiej. Jego konfiguracja jest bardzo prosta i zajmuje zaledwie kilka chwil. Umożliwia blokowanie dostępu konkretnych programów i aplikacji oraz ogranicza dostęp do nieodpowiednich treści internetowych. Pozwoli to ochronić dziecko przed szkodliwymi treściami, a jednocześnie ustalić limity czasowe korzystania z komputera. Dodatkową zaletą systemu Windows jest wbudowany program antywirusowy, który zabezpiecza urządzenie przed niebezpiecznym oprogramowaniem.
Parametry laptopa dla dziecka — RAM, dysk twardy i procesor
Od ilości pamięci RAM zależna jest płynność pracy komputera. Minimalna ilość pamięci operacyjnej, umożliwiająca komfortową pracę z podstawowymi aplikacjami, multimediami i przeglądarką internetową, wynosi 8 GB. Dysk twardy SSD znacząco przyśpieszy pracę laptopa dla dziecka. Jego zaletą jest także bezawaryjność. Dzięki prostej konstrukcji jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dysk o pojemności 256 GB umożliwi płynną pracę podstawowych programów i mniej wymagających gier. Dwurdzeniowe procesory powinny zaspokoić wszystkie potrzeby najmłodszych użytkowników laptopów. W roli pierwszego komputera dla dziecka świetnie sprawdzą się uniwersalne laptopy marki HP wyróżniające się doskonałymi parametrami, solidną obudową i niewielką wagą.
Laptop dla dziecka do nauki zdalnej
Chociaż nauczanie odbywa się przeważnie w trybie stacjonarnym, mogą zdarzyć się sytuacje, w których dzieci będą musiały uczestniczyć w lekcjach online. Na co zwrócić uwagę, wybierając laptopa do nauki zdalnej? Urządzenie powinno być wyposażone w kamerkę internetową i wbudowany mikrofon. Dzięki temu uczeń będzie mógł brać udział w zajęciach zdalnych bez potrzeby podłączania do laptopa dodatkowych akcesoriów, takich jak kamera i słuchawki z mikrofonem. Laptop dziecięcy powinien także zapewniać stabilne połączenie z internetem. Urządzenie musi więc obsługiwać standard łączności bezprzewodowej Wi-Fi. Dobrym rozwiązaniem może także okazać się podłączenie laptopa do internetu za pomocą przewodu ethernet. Warto więc, aby urządzenie miało złącze RJ.
Klawiatura i touchpad w laptopie dla dziecka
Laptopy do nauki powinny mieć ergonomiczną klawiaturę, która zapewni komfort podczas pisania. Dodatkowe podświetlenie klawiszy umożliwia użytkowanie laptopa w każdych warunkach, nawet przy ograniczonym świetle. Laptopy wyposażone w klawiatury odporne na zalanie i zachlapanie pozwolą ochronić podzespoły przed uszkodzeniem, co może okazać się szczególnie ważne w przypadku laptopów dla dzieci. Wysokiej jakości laptopy z wygodną klawiaturą oferuje, chociażby marka Lenovo. Dodatkowo urządzenia wyróżniają się trwałością i mocną, odporną na uszkodzenia obudową. Aby zapewnić dziecku większy komfort podczas nauki, można wyposażyć laptop w mysz bezprzewodową. Warto wówczas wybrać model, który ma większą ilość portów USB. Standardowy touchpad laptopa będzie jednak wystarczający podczas grania w proste gry i obsługi podstawowych programów.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego laptopa dla dziecka?
Aby najmłodsi użytkownicy mogli bezpiecznie i komfortowo korzystać z laptopa, warto wybrać solidny model, odporny na uszkodzenia. W przypadku laptopów dla dzieci dobrze sprawdzą się trwałe urządzenia z obudową wykonaną z mocnego plastiku. Tworzywo sztuczne jest odporne na zarysowania i wgniecenia, dzięki czemu nawet w razie upuszczenia laptopa, nie musisz martwić się o jego zniszczenie. Marką znaną z niezrównanej wytrzymałości urządzeń jest bez wątpienia Dell. W naszej ofercie znajdziesz zarówno laptopy z trwałą obudową wykonaną z tworzywa sztucznego, jak i modele wyposażone we wzmocnione, metalowe zawiasy. Warto pamiętać, że elementem laptopa, który najczęściej ulega uszkodzeniu, są właśnie zawiasy. Modele wykonane z trwałego, a przy tym lekkiego metalu zabezpieczają newralgiczne punkty przed wykrzywieniem i pęknięciem.
Dlaczego warto kupić dla dziecka laptop poleasingowy?
Laptopy poleasingowe stanowią połączenie atrakcyjnej ceny i najwyższej jakości. Orbit365 – marka handlowa Sims Lifecycle Services – oferuje doskonałej jakości sprzęt w najlepszej cenie. To wspaniałe rozwiązanie w przypadku pierwszego laptopa dla dziecka, który powinien był trwały, wydajny i atrakcyjny cenowo. Nasza marka działa ponadto w duchu Circular Economy. To koncepcja zakładająca minimalizację odpadów poprzez wykorzystanie odnowionych produktów. Wybierając laptopy poleasingowe, wspierasz zrównoważony rozwój i realnie przyczyniasz się do zmniejszenia produkcji odpadów.
Uniwersalne laptopy poleasingowe w najwyższej klasie sprzętowej to sprawdzone urządzenia o doskonałych parametrach. Są zweryfikowane pod kątem ergonomii pracy, dzięki czemu świetnie sprawdzą się podczas nauki, dając dziecku pełen komfort pracy. Laptopy poleasingowe są ekologiczne i ekonomiczne. Dzięki zastosowaniu technologii odnawiania Refurbish 2.0 urządzenia w naszej ofercie nie noszą śladów użytkowania i wyglądają jak nowe, a przy tym dostępne są w konkurencyjnych cenach. Wybierz wszechstronne, wydajne laptopy sprawdzonych marek i zapewnij swojemu dziecku najlepszej jakości laptopa do nauki i zabawy w klasie A+.