Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na co zwrócić uwagę wybierając laptopa do domu?

2023-06-16
Na co zwrócić uwagę wybierając laptopa do domu?

Laptop do użytku domowego to urządzenie, z którego korzystasz każdego dnia. Stanowi zarówno narzędzie do pracy, jak i rozrywki – pozwala Ci wygodnie przeglądać strony internetowe, oglądać filmy i seriale, opłacać rachunki, zrobić zakupy i obsługiwać najpotrzebniejsze programy. Aby zapewniał wszechstronność i komfort użytkowania, musi jednak wyróżniać się odpowiednimi parametrami technicznymi. Jak wybrać laptopa do domu, który sprosta wszystkim Twoim wymaganiom?

Jaki laptop do domu wybrać?

Ze względu na rodzaj budowy laptopy podzielić można na ultrabooki, laptopy 2w1 oraz notebooki. Ultrabooki wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i niską wagą, które zawdzięczają małym ekranom o przekątnej 12,5 lub 13,3 cala. Dzięki temu są mobilne i łatwe w transporcie. Ich zaletą jest także długa praca baterii. Świetnie sprawdzą się w podróży, pozwalając Ci pracować lub przeglądać strony internetowe w pociągu, lub kawiarni, nawet w sytuacji, gdy nie masz dostępu do źródła zasilania.

Laptopy 2w1 łączą w sobie funkcjonalność tradycyjnego laptopa oraz tabletu. Wyposażone są w dotykowy ekran oraz specjalne zawiasy pozwalające obrócić ekran o 360°. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie uniwersalność tabletów, a jednocześnie nie chcą rezygnować z wygody korzystania z tradycyjnych laptopów. Wyjątkowa konstrukcja urządzenia pozwala wygodnie oglądać filmy i seriale z dowolnego miejsca, a dotykowy ekran może z powodzeniem zastąpić funkcje myszki i klawiatury w sytuacji, kiedy dysponujesz niewielką przestrzenią roboczą.

Notebooki stanowią uniwersalne rozwiązanie i najlepiej sprawdzą się w roli laptopa do użytku domowego. Notebook to przenośny komputer osobisty, umożliwiający komfortowe przeglądanie stron oraz portali internetowych, korzystanie z bankowości mobilnej, obsługę pakietu biurowego i oglądanie filmów. Jego wymiary sprawiają, że można wygodnie przenosić go między pokojami, położyć na biurku lub na kolanach, a w razie potrzeby zabrać do biura lub w podróż. Notebooki są także niezwykle uniwersalne pod względem wyposażenia, dzięki czemu użytkownik może z łatwością wybrać model, który będzie najlepiej odpowiadał jego wymaganiom. Dla wielu osób będzie to najlepszy laptop do domu.

Laptopy do domu – wybór odpowiedniej konfiguracji

Podczas zakupu laptopa do domu przede wszystkim stajesz przed wyborem odpowiedniego producenta i modelu. W ramach jednego modelu laptopa dostępnych jest wiele wariantów podzespołów. Pozwala to w prosty sposób znaleźć urządzenie, które będzie odpowiadać Ci pod względem funkcjonalności. Na oznaczenie laptopa składa się: producent, seria, model, seria procesora, generacja i typ procesora, ilość pamięci RAM, pojemność dysku twardego oraz obecność systemu operacyjnego. Wybierając laptop do domu, musisz przyjrzeć się zarówno jego budowie, jak i konfiguracji.

Jaki procesor do laptopa domowego?

Procesor stanowi najważniejszy podzespół laptopa odpowiadający za funkcjonowanie całego urządzenia. Decydując się na zakup laptopa z systemem Windows, możesz wybierać pomiędzy procesorami marki Intel oraz AMD. Jeśli przeważnie korzystasz z domowego laptopa tylko do przeglądania stron internetowych lub wysyłania maili, wystarczające mogą okazać się najtańsze procesory, takie jak Intel Pentium lub AMD z serii A. Bardziej wymagający użytkownicy, którym zależy na możliwości jednoczesnego otwierania wielu kart przeglądarki oraz płynnym działaniu aplikacji w tle, powinni zdecydować się na wydajne procesory Intel Core oraz AMD Ryzen.

Na oznaczenie procesora składa się marka, seria, generacja, numer identyfikacyjny oraz typ. Wybierając procesor w laptopie domowym, warto wybierać jak najnowszą generację – zapewni to większą wydajność, ponieważ każda kolejna generacja procesora wnosi znaczące usprawnienia pracy urządzenia. Warto zwrócić szczególną uwagę także na oznaczenie typu procesora. Litery znajdujące się po numerze identyfikacyjnym informują Cię o mocy procesora i obecności lub braku zintegrowanej karty graficznej. Laptopy mające zintegrowaną kartę graficzną, bez problemu poradzą sobie z mniej wymagającymi grami, zapewniając płynną rozgrywkę w rozdzielczości Full HD.

Rodzaje procesorów do laptopów domowych

Procesory Intel to układy najczęściej stosowane w laptopach każdego typu. Procesor, który najczęściej spotkać można w laptopach do użytku domowego, to Intel Core i5 – wszechstronne procesory pozwalające na instalację gier i bardziej zaawansowanych aplikacji.

Alternatywę dla procesorów Intel stanowią układy AMD wyróżniające się niższą ceną i optymalnymi parametrami technicznymi. Procesory AMD Ryzen 5 i 7 to najbardziej uniwersalne układy, pozwalające na użytkowanie kilku aplikacji jednocześnie, instalację gier oraz korzystanie z bardziej zaawansowanych programów graficznych.

Ile pamięci RAM powinien mieć laptop do domu?

Zasada jest prosta – im więcej pamięci RAM ma laptop, tym większa jest jego wydajność. Optymalną wartością dla laptopa do użytku domowego będzie 8 GB RAM. Umożliwi to otwieranie kilkunastu kart przeglądarki przy jednoczesnym korzystaniu z programów pakietu biurowego lub aplikacji do słuchania muzyki, a w przypadku gier – szybkie wczytywanie tekstur i płynną rozgrywkę. Domowy laptop przeznaczony do pracy i rozrywki nie musi być wyposażony w 16 lub 32 GB pamięci RAM. Takie parametry dotyczą zazwyczaj profesjonalnych laptopów, przeznaczonych dla graczy lub grafików, więc przeciętny użytkownik nie wykorzysta w pełni ich potencjału.

Pojemność i rodzaj dysku twardego laptopa do domu

W przypadku dysku twardego w laptopach do użytku domowego najlepszym rozwiązaniem będzie SSD. Zapewnia on szybki rozruch oraz płynną i cichą pracę. Dysk SSD wyróżnia się także niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu waga laptopa jest dużo mniejsza, niż w przypadku dysku HDD. Kolejną zaletą dysków SSD jest bezawaryjność – składa się on z niewielu części mechanicznych, dlatego jest mniej podatny na uszkodzenia, do których może dojść chociażby podczas transportu urządzenia. Laptopy z dyskiem SSD świetnie sprawdzą się zarówno podczas użytkowania w domu, jak i w pracy oraz podróży. Jaką pojemność dysku twardego wybrać? Jeśli przechowujesz na laptopie domowym dużą ilość plików, zdecyduj się na dysk o pojemności 500 GB lub 1 TB. Pojemność 256 GB jest jednak wystarczająca dla większości użytkowników.

System operacyjny – Windows, Linux, Chrome OS czy macOS?

Laptopy wyposażone w system operacyjny są gotowe do użytkowania natychmiast po uruchomieniu. Możesz wybierać spośród operacyjnych: Windows, Linux i macOS. Windows stanowi najpopularniejszy system operacyjny. Daje możliwość personalizacji, integracji z produktami Microsoft oraz instalacji większości gier oraz programów. To uniwersalny system dostępny w wielu wariantach. Do użytku na laptopie domowym lepiej sprawdzi się Windows PRO. Linux to darmowy system operacyjny, charakteryzujący się stabilnością działania.

Ekran w laptopie do domu – przekątna, rozdzielczość i matryca

Od wielkości przekątnej ekranu laptopa zależy jego waga i rozmiar. Jeśli zazwyczaj korzystasz z laptopa w domu, odpowiednia będzie przekątna 15,6 lub większa. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci na komfortowe oglądanie ulubionych filmów i seriali, pracę z różnego rodzaju programami oraz pakietem biurowym. Dla osób, które zabierają domowego laptopa do pracy lub na uczelnię, lepsze będą modele o przekątnej ekranu 14 cali. Zapewnia to niższą wagę i większą mobilność. Ekran o takiej przekątnej jest jednocześnie na tyle duży, aby można było komfortowo korzystać z laptopa w każdych warunkach. Rozdzielczość ekranu odpowiada za wygodę użytkowania laptopa i zapewnia ostry, wyraźny obraz. Rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 jest optymalna dla laptopów do użytku domowego.

Kolejnym parametrem do wyboru podczas zakupu laptopa domowego jest matryca ekranu. Do najpopularniejszych technologii matryc należą IPS, VA, OLED i TN. Matryca IPS wyróżnia się doskonałym odwzorowaniem kolorów oraz szerokimi kątami widzenia. Świetnie sprawdza się podczas oglądania filmów, nawet w kilka osób. Matrycę TN cechuje krótszy czas reakcji oraz niższa cena. Świetnie sprawdzi się w laptopach, których użytkownicy korzystają przede wszystkim z programów biurowych, takich jak edytory tekstu i arkusze kalkulacyjne.

Laptopy mogą być wyposażone w matrycę błyszczącą lub matową. Matowa matryca nie odbija światła, dzięki czemu umożliwia komfortową pracę w każdych warunkach, nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu. Jest bardziej komfortowa podczas długotrwałego użytkowania i w mniejszym stopniu męczy wzrok. Matryca błyszcząca jest jednak bardziej odporna na uszkodzenia i lepiej odwzorowuje kolory, przez co wykorzystywana jest także w laptopach z ekranem dotykowym. Domowy laptop z błyszczącą matrycą będzie więc dobrym wyborem dla osób, którym zależy na najlepszym odbiorze oglądania filmów oraz zdjęć.3

Klawiatura i touchpad w laptopie do użytku domowego

Bardzo ważne jest, aby klawiatura i touchpad laptopa domowego były komfortowe w użytkowaniu. Wielkość i rozmieszczenie klawiszy znacząco wpływają na wygodę pracy z laptopem, jednak każdy użytkownik ma swoje osobiste preferencje, zależne od wielkości dłoni, miejsca korzystania z laptopa, czy wykonywanych na nim czynności. Niezależnie od przeznaczenia laptopa warto wybrać model wyposażony w klawisze funkcyjne, ułatwiające chociażby sterowanie dźwiękiem. Podświetlenie klawiatury umożliwia komfortową pracę nawet w zaciemnionym pomieszczeniu, a klawiatura numeryczna może okazać się przydatna dla osób, które często korzystają z arkuszy kalkulacyjnych.

Obudowa laptopa do domu – estetyka i funkcjonalność

Laptop to narzędzie, z którego korzystasz każdego dnia. Warto więc zadbać o to, aby spełniał on zarówno wymagania techniczne, jak i estetyczne. To, jak prezentuje się urządzenie, zależne jest w dużej mierze od materiałów wykorzystanych do jego produkcji. Tworzywa stosowane w obudowach laptopów to przede wszystkim: aluminium, włókno szklane, włókno węglowe oraz tworzywo sztuczne. Urządzenia z obudową wykonaną z aluminium wyróżnia wyższa cena, ale i wyższa odporność na urazy mechaniczne. Metalowa obudowa wygląda elegancko, a przy tym zabezpiecza laptop domowy przed uszkodzeniem.

Modele z obudową wykonaną z tworzywa sztucznego wyróżnia zazwyczaj niższa cena. Laptopy wykorzystujące włókno szklane oraz węglowe charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Materiały te stosowane są zazwyczaj jedynie w urządzeniach klasy premium, ze względu na wyższe koszty produkcji. W przypadku laptopów do użytku domowego obudowa z tworzywa sztucznego lub aluminium sprawdza się doskonale.

W kwestii obudowy laptopa domowego bardzo ważną kwestią jest także waga urządzenia. Jeśli często korzystasz ze sprzętu poza domem, warto wybrać model o smukłej obudowie, wykonanej z metalu. Tego rodzaju laptopy są lekkie, poręczne, a przy tym wytrzymałe. Ich waga waha się pomiędzy 1-2 kg, dzięki czemu bez problemu zabierzesz je ze sobą do biura lub w podróż służbową. W przypadku laptopów, które użytkowane są przeważnie w domu, waga i smukłość nie są tak istotne. Możesz więc wybrać model z obudową z tworzywa sztucznego i większą przekątną, który umożliwi wygodną pracę przy biurku, na kanapie lub w łóżku.

Najważniejsze złącza w laptopie domowym

Do najpopularniejszych złączy w laptopach należą gniazda USB typu 3.1, 2,0 i USB-C, Thunderbolt, HDMI, RJ-45, wejście mikrofonu, wejście słuchawek oraz blokada Kensington. Złącze USB umożliwia podłączenie dysków zewnętrznych, pendrive'ów oraz urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz, klawiatura lub kontrolery. W laptopach najczęściej znajduje się kilka złącz USB, które pozwalają na korzystanie z kilku urządzeń jednocześnie.

Standardowe złącze HDMI daje możliwość podłączenia laptopa do monitora lub telewizora. Dzięki temu możesz zwiększyć swoją przestrzeń roboczą lub komfortowo oglądać filmy na większym ekranie. Wejście słuchawek i mikrofonu sprawdzi się podczas słuchania muzyki, streamowania lub spotkań online. Złącze RJ-45 umożliwia połączenie laptopa z internetem za pomocą kabla. Niektóre laptopy do użytku domowego mają także wbudowane czytniki kart pamięci umożliwiające wygodne zgrywanie plików ze smartfona. Blokada Kensington, czyli port Kensington Lock lub Noble Wedge, zabezpiecza laptopa przed kradzieżą, pozwalając przymocować go do stabilnego elementu, takiego jak stół czy biurko.

Laptop do domu – idealny do pracy i nauki zdalnej

Obecnie wiele osób pracuje lub uczy się w trybie hybrydowym, łącząc pracę oraz zajęcia stacjonarne ze zdalnymi. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką laptopa, który umożliwi komunikację ze współpracownikami, uczestniczenie w spotkaniach i rozmowach online oraz obsługę edytorów tekstu i arkuszy kalkulacyjnych. Chociaż laptop domowy wykorzystywany jest przede wszystkim do przeglądania stron internetowych oraz oglądania filmów i seriali, może sprawdzić się także jako urządzenie do pracy lub nauki zdalnej.

Abyś mógł swobodnie uczestniczyć w spotkaniach i konferencjach online, Twój laptop powinien być wyposażony w kamerkę internetową oraz wbudowany mikrofon. Dzięki temu nie trzeba będzie dokupować do niego dodatkowych akcesoriów. Tego rodzaju sprzęt musi także zapewniać stabilne połączenie z internetem, obsługiwać standard łączności bezprzewodowej WiFi 5 lub WiFi 6. Laptopy z pamięcią RAM 16 GB umożliwią otwieranie wielu zakładek w przeglądarce oraz szybkie przełączanie się między aplikacjami, co z pewnością przyda się podczas nauki, tworzenia prezentacji i udostępniania dokumentów.

Popularnymi laptopami do użytku domowego, idealnymi także do pracy i nauki zdalnej, są urządzenia z serii Lenovo ThinkPad. Wyróżniają się one uniwersalnością, wydajnością i doskonałą wytrzymałością. Charakterystyczną cechą urządzeń Lenovo jest wygodna w użytkowaniu klawiatura. Podświetlenie klawiszy pozwala na komfortową pracę nawet w zaciemnionych pomieszczeniach. Niektóre spośród laptopów z rodziny ThinkPad, oznaczone jako YOGA, mają dotykowy ekran oraz zawiasy działające pod kątem 360°, dzięki czemu łączą funkcjonalność laptopa i tabletu.

Laptop do oglądania filmów i seriali Netflix – jak wybrać najlepszy?

Jeśli domowy laptop służy przede wszystkim do rozrywki i oglądania ulubionych filmów i seriali, zwróć uwagę na rozmieszczenie jego głośników. Głośniki, które znajdują się na spodzie urządzenia, mogą okazać się niepraktyczne na przykład podczas korzystania z laptopa w łóżku. Dźwięk z laptopa umieszczonego na miękkiej powierzchni będzie przytłumiony, a przy tym układ chłodzenia będzie bardziej obciążony. Najlepszym rozwiązaniem dla kinomanów będzie zdecydowanie laptop z głośnikami umieszczonymi z boku obudowy. Rozdzielczość Full HD, przekątna 16 cali oraz matowa matryca IPS zapewnią najwyższą ostrość i głębię obrazu, oraz komfort oglądania w zaciemnionym pomieszczeniu.

Uniwersalne laptopy multimedialne, doskonałe do komfortowego oglądania filmów i zdjęć to urządzenia DELL z serii Latitude. To sztandarowe produkty marki DELL przeznaczone zarówno do użytku biznesowego, jak i domowego. Wyróżniają się doskonałą jakością wykonania, trwałością, niezawodnością oraz najwyższymi parametrami technicznymi. Laptopy wyposażone są w złącze HDMI umożliwiające wygodne podpięcie urządzenia do większego ekranu monitora lub telewizora.

Laptopy domowe do przeglądania internetu

Obsługa przeglądarki internetowej jest jedną z podstawowych funkcjonalności każdego laptopa. Wybierając urządzenie, które służyć Ci będzie przede wszystkim do przeglądania stron internetowych i portali społecznościowych, zwróć uwagę na dostępne formy komunikacji bezprzewodowej. Moduł Wi-Fi nie powinien być niższy niż Wi-Fi 5. Wi-Fi 6 oferuje natomiast największy transfer danych oraz stabilne łącze. Komunikacja Bluetooth umożliwia natomiast szybkie połączenie z innymi urządzeniami, takimi jak smartfon, słuchawki, lub głośnik mobilny.

Laptop domowy przeznaczony do relaksu, komunikacji oraz obsługi pakietu biurowego to uniwersalne urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu. Niezwykle ważne jest, aby laptop do użytku domowego zapewniał pełne bezpieczeństwo danych i chronił przed złośliwym oprogramowaniem. Wśród urządzeń mających najlepsze zabezpieczenia należy wymienić urządzenia Dell i Lenovo oraz laptopy HP, wyposażone w sprzętowy moduł HP Sure Start Gen4 oraz technologię HP Sure Click blokującą szkodliwe oprogramowanie. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii urządzenie otwiera dokumenty i strony internetowe we własnym, odizolowanym środowisku, niezależnym od środowiska systemu operacyjnego.

Dlaczego warto kupić do domu laptopa poleasingowego?

Laptopy poleasingowe wyróżnia najlepszy stosunek jakości do ceny. Orbit365 – marka handlowa Sims Lifecycle Services – oferuje Ci najwyższej jakości sprzęt w konkurencyjnej cenie. Działamy w duchu Circular Economy – koncepcji zakładającej minimalizację odpadów poprzez ponowne wykorzystanie produktów. Wybierając laptopa poleasingowego, wspierasz zrównoważony rozwój i przyczyniasz się do zmniejszenia produkcji odpadów. Ponadto laptopy poleasingowe w klasie sprzętowej typu biznes to sprawdzone urządzenia o doskonałych parametrach, zweryfikowane pod kątem ergonomii pracy, które świetnie sprawdzą się zarówno w użytku biznesowym, jak i domowym. Zastosowanie wysokiej jakości komponentów zapewnia mniejszą awaryjność.

Domowy laptop poleasingowy to rozwiązanie łączące w sobie ekonomię i ekologię. Atrakcyjna cena idzie w parze z doskonałą jakością, a to wszystko w duchu less waste. Dzięki unikalnej technologii odnawiania Refurbish 2.0 laptopy dostępne w naszej ofercie nie noszą żadnych śladów użytkowania i wyglądają jak nowe. Jeśli zastanawiasz się, jaki laptop kupić do domu? Wybierz uniwersalne i wydajne laptopy sprawdzonych marek i ciesz się komfortem pracy z urządzeniem o klasie A+.