Darmowezwroty
Gwarancjanawet do 2 lat
Sprzętgotowy do pracy
Zobaczopinie o nas

Laptop biznesowy - jaki będzie najlepszy?

2023-10-20
Laptop biznesowy - jaki będzie najlepszy?

Jaki laptop biznesowy wybrać - podstawowe cechy laptopa do pracy

Co wyróżnia laptop biznesowy? Laptop do pracy to mobilny komputer o szerokiej funkcjonalności, wytrzymałej obudowie i wysokiej wydajności, która zapewnia mu wielozadaniowość. Laptopy biznesowe spełniają inne zadania niż domowe notebooki lub komputery dla graczy - muszą cechować się ergonomiczną budową, wpływającą bezpośrednio na komfort użytkowania i odpowiednimi podzespołami, umożliwiającymi płynną pracę ze specjalistycznym oprogramowaniem.

Wytrzymała obudowa i niska waga

Ponieważ mobilny komputer biznesowy użytkowany jest w rozmaitych warunkach, powinien być wykonany z mocnych i jednocześnie lekkich materiałów. Obudowy laptopów biznesowych są zazwyczaj wykonane z aluminium, włókna węglowego lub stopu magnezu. Materiały te zapewniają nie tylko niską wagę i dużą wytrzymałość na uszkodzenia, ale także nowoczesny i minimalistyczny design urządzenia. Również zawiasy nowoczesnych laptopów biznesowych wykonane są z trwałego metalu. Dzięki przystosowaniu do wielokrotnego otwierania i zamykania są odporne na wyłamanie i trwałe. Dodatkowym udogodnieniem może okazać się odporna na zalanie lub zachlapanie klawiatura, która uchroni podzespoły przed uszkodzeniem, kiedy pracując z kawiarni lub pociągu wylejesz na laptopa gorącą kawę.

Długi czas pracy baterii

Idealny laptop biznesowy wyróżnia pojemny akumulator, zapewniający długi czas pracy na jednym naładowaniu. Nowoczesne modele laptopów biznesowych oferują nawet kilkanaście godzin płynnej pracy bez podłączenia sprzętu do prądu. Dzięki temu możesz swobodnie pracować w każdych warunkach, także w podróży, nie martwiąc się o dostęp do gniazdka elektrycznego.

Złącza i porty

Laptop do pracy musi oferować pełną gamę gniazd wejścia/wyjścia, które pozwolą w pełni wykorzystać funkcjonalność urządzenia. Podczas delegacji i spotkań służbowych z pewnością korzystasz z pamięci zewnętrznej lub przedstawiasz prezentacje, podłączając komputer do monitora czy telewizora. Złącza, jakie musi posiadać laptop biznesowy to: czytnik kart pamięci, gniazdo słuchawkowe, HDMI i Displayport, Thunderbolt, Ethernet / RJ45 oraz USB 3.1 lub nowoczesne złącze typu C.

Wydajny laptop biznesowy - jaki procesor, pamięć RAM i karta graficzna?

Aby komputer do pracy zapewniał najwyższą wielozadaniowość i swobodę użytkowania, musi posiadać wydajne podzespoły. Wydajny i energooszczędny procesor gwarantuje sprawną obsługę wielu programów oraz optymalny czas pracy baterii. Najlepszym wyborem dla laptopów biznesowych będą procesory Intel Core i5 lub Intel Core i7 ósmej generacji. Łatwo rozpoznasz je po oznaczeniach producenta - ich nazwy rozpoczynają się od liczby określającej daną generację, np. Intel Core i5-1135G7. Alternatywą dla tych jednostek mogą być także wydajne procesory AMD Ryzen 5 lub AMD Ryzen 7 serii 4000 i 5000.

Minimalna pojemność pamięci RAM w laptopie biznesowym to 8 GB, które pozwolą na swobodną pracę z edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym i przeglądanie internetu. Laptop biznesowy z pamięcią 16 GB RAM to najbardziej optymalne rozwiązanie, które sprawdzi się podczas bardziej wymagających zadań, takich jak praca nad złożonymi dokumentami, z dużą ilością danych. Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniej karty graficznej. Jeśli laptop biznesowy służy jedynie do obsługi mało wymagających aplikacji i pakietu biurowego, wystarczające będą zintegrowane układy graficzne. Dedykowany układ graficzny jest natomiast niezbędny do obsługi programów do edycji grafiki lub wideo.

Jaki ekran w laptopie biznesowym?

Istotnym wyróżnikiem laptopa biznesowego jest ekran, który umożliwia komfortową pracę w każdych warunkach. Matowa matryca ekranu zapobiega powstawaniu odblasków światła i zwiększa czytelność wyświetlanego obrazu. Doskonale sprawdza się w pracy poza biurem - w podróży lub kawiarni. Ergonomiczne, a przy tym łatwe w transporcie laptopy posiadają zazwyczaj ekran o przekątnej 14 lub 15,6 cala i rozdzielczości Full HD. Nowoczesne komputery biznesowe posiadają także rozdzielczość 4K Ultra HD, co gwarantuje najwyższą szczegółowość obrazu i duży obszar roboczy. Wiele z nich posiada także dotykowy ekran, ułatwiający pracę i zwiększający funkcjonalność urządzenia.