Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak sobie poradzić z przegrzewającym się laptopem?

2023-10-12
Jak sobie poradzić z przegrzewającym się laptopem?

Jak działa układ chłodzenia w laptopie?

Laptopy składają się podzespołów, napędzanych energią elektryczną. Podczas pracy, kiedy moc obliczeniowa i obciążenie podzespołów rośnie, część energii elektrycznej zmienia się w energię cieplną. Generowane przez urządzenie ciepło jest odprowadzane przez układ chłodzenia. Stanowi on bardzo ważny element konstrukcji, który zapewnia prawidłową pracę urządzenia oraz optymalną żywotność. Kiedy układ chłodzenia nie działa prawidłowo, laptop zaczyna się nagrzewać, a jego wydajność spada.

Układ chłodzenia laptopa składa się z radiatora, ciepłowodów i wentylatorów. Budową przypomina układ chłodzenia w samochodzie. Ciepło z rdzenia układu chłodzenia transportowane jest do radiatora za pomocą ciepłowodów. Kiedy radiator nagrzewa się do tego stopnia, że nie może odebrać więcej ciepła, uruchamia się wentylator. Jego zadaniem jest zasysanie chłodnego powietrza z zewnątrz i wprowadzenie go w radiator, co schładza cały układ chłodzenia laptopa.

Dlaczego laptop się przegrzewa?

Podczas pracy układ chłodzenia laptopa zasysa nie tylko powietrze, ale także znajdujący się w nim kurz, a wewnątrz urządzenia gromadzą się zabrudzenia. Zaleganie kurzu w wewnętrznych podzespołach komputera to jedna z najczęstszych przyczyn przegrzewania się laptopów. Zanieczyszczenia uniemożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza, zwiększając ryzyko przegrzania. Umieszczając laptopa na miękkiej powierzchni, takiej jak łóżko lub kanapa, również możesz zablokować otwory wentylacyjne i doprowadzić do zwiększenia temperatury podzespołów.

Przegrzewanie się laptopa bardzo często wynika z jego nieprawidłowego użytkowania. Komputer mobilny nie powinien być wystawiany na zbyt wysoką temperaturę - korzystanie z laptopa w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu, może doprowadzić do jego uszkodzenia. Zbyt duże obciążenie procesora poprzez uruchomienie zbyt wielu programów jednocześnie również może grozić przegrzaniem laptopa. Innym powodem przegrzania może być wyschnięcie lub zużycie pasty termoprzewodzącej, czyli masy odpowiedzialnej za przewodzenie ciepła.

Jak sprawdzić temperaturę laptopa?

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem na monitorowanie temperatury podzespołów laptopa jest instalacja jednego z programów do monitorowania temperatury CPU. Pozwalają one w dowolnym momencie sprawdzić aktualną temperaturę procesora laptopa i wychwycić ewentualne problemy z układem chłodzenia. Każdy procesor posiada własne, rekomendowane zakresy temperatur, w których może bezpiecznie pracować. Producenci podają informacje na temat zakresu tolerowanych temperatur w specyfikacji produktu. Dla uproszczenia można jednak przyjąć, że w stanie spoczynku procesor powinien generować mniej więcej 30-50°C, a przy obciążeniu 60-80°C. Programy diagnostyczne umożliwiają uzyskanie szczegółowych informacji, dotyczących obciążenia i nagrzania procesora, karty graficznej i innych podzespołów laptopa.

Co zrobić, żeby laptop się nie przegrzewał?

Jakie są typowe objawy przegrzania laptopa? Należą do nich bardzo ciepła obudowa laptopa, spowolnione działanie i obniżona wydajność, ciągła, głośna praca wentylatora, zawieszanie się systemu i wyłączanie się komputera oraz nieprawidłowe wyświetlanie obrazu. Jeśli zauważysz chociaż jeden z tych czynników, zadbaj o odpowiednie chłodzenie laptopaJak obniżyć temperaturę laptopa domowymi sposobami? Istnieje kilka prostych metod.

Czyszczenie wentylatora

Niedrożny wentylator to jeden z najczęstszych powodów przegrzewania się laptopa. Korzystając z komputera zadbaj o to, aby nie blokować otworów wentylatora, poprzez stawianie go na pościeli, kanapie czy kolanach. Regularne czyszczenie układu chłodzenia laptopa zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń w podzespołach. Czyszczenie systemu chłodzącego laptopa jest stosunkowo proste i można wykonać je samodzielnie. Wystarczy, że rozkręcisz obudowę laptopa i za pomocą sprężonego powietrza usuniesz kurz.

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Pasta termoprzewodząca znajduje się między układem chłodzenia a procesorem i kartą graficzną. Jej zadaniem jest przekazywanie ciepła do radiatora i ochrona termiczna wewnętrznych komponentów. Pasta termoprzewodząca z czasem wysycha i traci swoje właściwości, a laptop zaczyna być narażony na przegrzewanie się. Należy wymieniać ją co około 2-3 lata. Możesz wykonać to samodzielnie lub zlecić wymianę specjalistom.

Optymalizacja systemu

Działające w tle, zbędne programy mogą poważnie obciążać procesor laptopa i doprowadzać do zwiększenia temperatury podzespołów. Korzystanie z oprogramowania do optymalizacji systemu, pozwoli zwiększyć szybkość i wydajność urządzenia. Programy optymalizacyjne usuwają niepotrzebne pliki, dzięki czemu zwalniają miejsce na dysku, zamykają nieużywane programy i ustalają priorytety procesorów, aby zapewnić najlepszą wydajność.

Podstawki chłodzące do laptopów

Korzystanie z podkładek chłodzących do laptopa również może pomóc w zapobieganiu przegrzaniu urządzenia, a także w szybkim schłodzeniu laptopa w razie potrzeby. Takie podkładki mają wbudowane wentylatory, które odprowadzają ciepło z urządzenia i pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę. Ważne jest, aby podkładka została odpowiednio dopasowana do modelu laptopa. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które często korzystają z laptopa w łóżku albo na kanapie. Podkładki chłodzące zapewniają laptopowi odpowiednie podparcie i zapobiegają blokowaniu otworów wentylacyjnych.