Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak należy wybierać sprzęt komputerowy do pracy zdalnej?

2020-04-06
Jak należy wybierać sprzęt komputerowy do pracy zdalnej?

Ostatnie tygodnie udowodniły bardzo wielu osobom, że praca zdalna jest ważną opcją dla wykonywanej powszechnie pracy stacjonarnej. Jednak kluczem do tego, aby praca zdalna mogła być prowadzona bez przeszkód, jest odpowiednie przygotowanie się do niej zarówno pod względem miejsca, jak i sprzętu komputerowego. A ten w przypadku pracy zdalnej musi być dobrany w sposób naprawdę przemyślany.

Jak przygotować się do pracy zdalnej?

Bez względu na to, czy praca zdalna jest dla Ciebie chwilowym odstępstwem od wykonywanej na co dzień pracy stacjonarnej, czy też zamierzasz w ten właśnie sposób wypełniać swoje obowiązki przez dłuższy czas, musisz się do niej odpowiednio przygotować. Bez tego przygotowania praca zdalna zwykle może być prowadzona jedynie przez krótki czas, co najwyżej przez 2-3 dni. Bardzo szybko bowiem Twoi współpracownicy, pracodawca czy klienci zaczną mocno odczuwać problemy z komunikacją oraz z realizacją określonych zadań, a Ty sam przekonasz się boleśnie o tym, że niewłaściwie zorganizowane miejsce pracy i brak odpowiedniego dla pracy zdalnej sprzętu komputerowego potrafią skutecznie uniemożliwić wykonanie najprostszej nawet czynności.

Jak więc powinieneś przygotować się do pracy zdalnej? Na czym przygotowanie to polega?

Praktycznie w każdym przypadku, w którym praca zdalna wykonywana jest w klasycznym trybie biurowym, podstawę do jej efektywności stanowią trzy kluczowe elementy:

  1. Organizacja miejsca pracy – pod tym dość dobrze znanym hasłem kryje się cały zespół czynności mających nadać miejscu, w którym będziesz pracował (zwykle jest to jeden przeznaczony do tego pokój), takiego charakteru, aby praca w nim była jak najprzyjemniejsza i maksymalnie efektywna. Zwykle chodzi tu o zapewnienie sobie odpowiedniego biurka (musi zapewniać wystarczająco dużo miejsca) wraz z wygodnym i pozwalającym utrzymać prawidłową postawę fotelem. Ważne jest również to, aby Twoje miejsce pracy zdalnej zapewniało spokój i umożliwiało skupienie, a przy tym by było właściwie oświetlone i gwarantowało dopływ świeżego powietrza.
  2. Jakość połączenia internetowego – obecnie praca zdalna bez korzystania z internetu w większości przypadków możliwa jest jedynie przez krótką chwilę. Potrzeba ciągłego kontaktu ze współpracownikami, zleceniodawcami czy korzystania z zasobów sieci stała się zwykłą koniecznością. Dlatego przygotowując się do pracy zdalnej musisz zadbać o jakość i stałość połączenia internetowego. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie się na niespodziewane utrudnienia czy nagłe zerwanie połączenia. Najprostszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie awaryjne skorzystanie z mobilnego hotspota, dzięki któremu nie będziesz musiał przerywać pracy i czekać na ponowne połączenie z siecią.
  3. Sprzęt komputerowy do pracy zdalnej wraz z urządzeniami wejścia i wyjścia – dobre komputery lub laptop dostosowane do pracy zdalnej to podstawa. Bardzo ważną rolę pełnią również współpracujące z nimi urządzenia wejścia i wyjścia, które niezwykle ułatwiają, a czasem wręcz decydują o możliwości wykonywania pracy zdalnej. Do takich urządzeń – oprócz standardowej myszki czy klawiatury – należą:
  • drukarka i skaner (mogą być połączone w jednym urządzeniu),
  • kamera internetowa (podstawa w komunikacji, prowadzeniu rozmów i uczestnictwu w spotkaniach),
  • słuchawki z mikrofonem.

Jakie komputery i laptopy najlepiej nadają się do pracy zdalnej?

Na to pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi. O wszystkim bowiem decyduje cała masa zależności, a przede wszystkim:

  • charakter wykonywanej pracy/zawód – innego sprzętu komputerowego do pracy zdalnej będzie potrzebował grafik komputerowy czy programista, a innego asystentka w dziale administracji;
  • preferencje dotyczące miejsca i sposobu pracy – praca zdalna to nie zawsze praca w jednym miejscu i nie zawsze w domu. Osoby lubiące i mogące się często przemieszczać, wybierają raczej laptopy do pracy zdalnej. Klasyczne komputery są dla nich jedynie drugim wyborem lub urządzeniami wsparcia (czasem też zapasowymi na wypadek awarii laptopa);
  • oczekiwania i przyzwyczajenia pracownika – niektórym po prostu lepiej pracuje się na określonym sprzęcie, nawet jeśli nie ma to żadnego technicznego uzasadnienia. Komputery do pracy zdalnej bywają wybierane właśnie dlatego, że ktoś nawykł do pracy z takimi właśnie urządzeniami i z laptopem czuje się nieswojo. Powód dobry, jak każdy inny, zwłaszcza że może mieć realny wpływ na efektywność pracownika.

Wybierając dla siebie sprzęt komputerowy do pracy zdalnej, musisz wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, rozważyć każdy z nich i dopiero późnej zdecydować się na konkretny laptop lub komputer.

Gdzie można kupić tanie komputery i laptopy do pracy zdalnej?

Wreszcie pytanie, na które można łatwo i krótko odpowiedzieć. Jeśli interesuje Cię sprzęt komputerowy w atrakcyjnej cenie, sprawdź ofertę naszego sklepu Device.pl. U nas znajdziesz:

a także cała masę urządzeń elektronicznych, które w wykonywaniu pracy zdalnej mogą okazać się niezwykle pomocne.

Sprawdź nas!