Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dzień bezpiecznego Internetu

2024-02-06
Dzień bezpiecznego Internetu

Cyberprzestrzeń jest miejscem, które jest obecne w życiu dużej liczby osób na świecie. Jako narzędzie, jest ono w takim stopniu spopularyzowane, że niektórym ciężko sobie wyobrazić dzień bez jej obecności. Dostarcza nam ona rozrywki, informacji, pracę, skraca dystans między jednostkami ludzkimi, przyczynia się do zawierania znajomości, wspiera rozwój technologiczny i wiele innych. Niestety, tak potężne środowisko, pomimo swoich bardzo dużego (możliwe, że jeszcze niewydobytego w całości) potencjału, nie pozostaje bez wad. W sieci na każdym kroku możemy natknąć się na zagrożenia.

Dzisiejszy dzień jest szczególnie ważny w celu wskazywania zagrożeń związanych z Internetem. 6. Luty to tzw. Dzień bezpiecznego Internetu, który ma na calu wskazywanie owych zagrożeń, uświadamianie ludzi na ich temat oraz wskazywanie dobrych praktyk w celu ich omijania.

Jakie zagrożenia można spotkać w Internecie?

Jednym z najbardziej popularnych zagrożeń są wirusy. W sieci znajduje się wiele plików, które mogą zainfekować nasz komputer czy telefon. Mogą mieć one różne zastosowania. Jedne z nich mogą zakłócać działanie samego sprzętu, a inne chcieć kraść nasze dane. Są one niesamowicie niebezpieczne z uwagi na swoje ciche działanie. Co prawda, anomalie w działaniu naszego urządzenia dadzą się we znaki dosyć szybko, natomiast kradzież danych jest praktycznie niezauważalna. Z tego powodu powinniśmy zainteresować się odpowiednio wydajnym antywirusem, który może nie zabezpieczy nas w 100%, ale pomoże nam w wykryciu większości złośliwego oprogramowania. Powinniśmy również uważać, skąd pobieramy pliki. Tylko sprawdzone i oryginalne źródła plików pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa naszego urządzenia i danych.

Istotnym elementem jest także uważanie na osoby, które podszywają się za kogoś innego bądź osoby fikcyjne. Osoby te mogą próbować manipulować innymi w celu zdobycia ich sympatii, a następnie próbować wyłudzić pieniądze bądź dane. Oszuści tego typu są szczególnie niebezpieczni dla niektórych grup społecznych. Pierwszą są młode, nieświadome osoby, które nie mogą nie mieć tyle rozwagi i możliwości percepcyjnych, aby zorientować się, że coś jest nie tak. Tutaj dochodzi aspekt zagrożenia również poza siecią, gdzie takie osoby mogą chcieć się spotkać z młodą osobą, co jest niezwykle niebezpieczne. Drugą grupą społeczną są osoby w podeszłym wieku. Z racji małego obeznania w technologiach komputerowych i działania sieci WWW, mogą nawet nie wiedzieć o możliwości takiego niebezpieczeństwa.

W sieci nie znajdziemy tylko niebezpieczeństw, które mogą spowodować nam krzywdę finansową. Ciągle żywym pojęciem jest cyberprzemoc, która nieustannie pojawia się w wielu kanałach komunikacyjnych. Zazwyczaj przejawiają się one w miejscach związanych z komunikacją, jak media społecznościowe, fora dyskusyjne czy gry online. Może przyjmować ona różną formę. Przemoc werbalna, czyli podstawowe narzędzie cyberprzemocy jest niczym innym jak obraźliwym wypowiadaniem się na czyjś temat, nękanie czy obrażanie go personalnie. Drugim typem jest wykluczenie społeczne. Wiąże się to z celowym pomijaniem, bądź odsuwaniem danej osoby od środowiska czy danej aktywności. Trzecim typem jest manipulacja emocjonalna. Prowadzi ona do wywołaniu danej reakcji u osoby, która jest jego celem. Może być to lęk, negatywne emocje czy stres.

Sama cyberprzemoc jest niezwykle groźna ze względu na dużą dozę negatywnych emocji, co może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Takie powikłania mogą ciągnąć się z nami bardzo długo, a w niektórych przypadkach nawet całe życie. Może mieć ona również powikłania związane z izolacją społeczną co prowadzić może do pogorszenia się kontaktów międzyludzkich, problemy w pracy bądź szkole, które mogą powodować spadki wydajności i mniejsze możliwości zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń, a nawet w skrajnych przypadkach może powodować destrukcyjne myśli.

Dlaczego tak ważne jest działanie przeciw zagrożeniom w Internecie? Jak się przed nimi bronić?

Przedstawione zagrożenia mają bardzo duży wpływ na to, co dzieje się w prywatnym życiu danej jednostki. Mogą one zmienić jej życie o 180 stopni, co może powodować do znacznego pogorszenia naszego życie, zarówno finansowego, jak i psychicznego. Z tego powodu coraz częściej mówi się głośno o zagrożeniach płynących z tych aktywności i możliwościach ochrony przed nimi. Antywirusy są podstawową ochroną, lecz nie chronią użytkownika całkowicie. Tutaj główną rolę odgrywa znajomość sieci i edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci. Dużą rolę odgrywa percepcja danej osoby. Oczywiste jest, że każdy ma ją inaczej rozbudowaną, więc nie jest możliwe wykluczenie oszustw, tylko i wyłącznie tym sposobem. Warto również zgłaszać wszelkie podejrzane aktywności do administracji danych serwisów.

Od kilku lat można również spotkać się z darmowymi szkoleniami i lekcjami na temat cyberbezpieczeństwa. Jeżeli macie okazję, warto z nich skorzystać, aby czuć się bezpieczniej w sieci.

Dbajcie o swoje bezpieczeństwo!