Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Konserwacja poleasingowego laptopa. Jak zadbać o swoje urządzenia, aby działało przez dłuższy czas?

2024-02-23
Konserwacja poleasingowego laptopa. Jak zadbać o swoje urządzenia, aby działało przez dłuższy czas?

Konserwacja laptopów jest bardzo ważna, szczególnie dla urządzeń poleasingowych. Pomimo że są one odnowione, powinno się o nie dbać tak samo, jak o nowe urządzenia, ponieważ są one podatne na te same usterki i problemy. W tym artykule postaramy się wskazać Wam, w jaki sposób o nie zadbać, czego się obawiać i czego unikać, aby cieszyć się swoim urządzeniem przez jak najdłuższy czas.

Dlaczego warto dbać o laptopa?

Powodów jest wiele. Pierwszym z nich są powody finansowe. Nikt z nas raczej nie jest chętny, aby co jakiś czas kupować nowego laptopa. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na inne wydatki czy przyjemności, które zechcemy sobie sprawić. Dbając o laptopa, dbasz o planetę! Tak, nie przesłyszeliście się. Tworzenie nowych urządzeń mocno uszczupla surowce naturalne naszej kochanej planety. Produkując i zakupując nowe urządzenia, dajemy ciche przyzwolenie na wykorzystanie ich do czegoś, co mogliśmy powstrzymać. Miejmy na uwadze, że kiedyś surowce się skończą, więc starajmy się używać ich jak najmniej. Utrzymanie naszego laptopa w dobrym stanie również pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemności. Trzymając różne dane, pamiątki i tym podobne twory, chcemy, aby były one bezpieczne przechowywane. Jeżeli nie trzymamy plików w chmurze, usterka naszego urządzenia może spowodować utratę danych. Oczywiście, niektóre z nich da się odtworzyć, lecz wiąże się to ze spędzeniem dodatkowego czasu na czymś, co już przerabialiśmy.

Jak dbać o baterie w laptopie?

Jednym z najważniejszych czynników, który wpływają na żywotność poleasingowego laptopa, jest bateria. Wiemy, że często można ją w łatwy sposób wymienić, ale po co narażać się na niepotrzebne koszty, skoro możemy zadbać o nią sami! Po pierwsze, starajmy się nie przeładowywać naszej baterii. Trzymając odpowiedni poziom jej naładowania, bateria będzie w stanie przetrzymywać energie znacznie dłużej. Tutaj zalecamy, aby była naładowana w zakresie między 30%-70% bądź 20%-80%. Pozornie mała rzecz, a potrafi zdziałać cuda! Po drugie, podczas pracy stacjonarnej, jeżeli to możliwe staraj się odpiąć baterie od laptopa. Pracując bezpośrednio na kablu, nie potrzeba nam baterii, aby laptop działał poprawnie. To rozwiązanie jest bardzo proste, a niezwykle skuteczne. Po trzecie, starajmy się co kilka miesięcy kalibrować naszą baterię. W dużym uproszczenie, proces ten polega na całkowitym rozładowaniu baterii i ponownym naładowaniem jej do pełnej wartości. Taki proces pomaga naszemu systemowi lepiej określać poziom naładowania naszej baterii, zwiększyć wydajność energetyczną czy nawet w niektórych typach baterii przywrócić im ich pierwotną wartość pojemności.

Jak czyścić laptopa?

Utrzymanie laptopa w czystości to nie lada wyzwanie. Dlaczego? Laptop brudzi się nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. Kurz na zewnętrznej stronie laptopa łatwo wyczyścić. Zalecamy korzystanie ze specjalnych ściereczek z mikrofibry oraz odpowiednich środków chemicznych. W ten sposób nasze urządzenie będzie bezpieczne i nie zostanie uszkodzone przez złe dobranie produktów czyszczących. Zalecamy również sprężone powietrze oraz specjalne szczoteczki do czyszczenia. Pomogą one dotrzeć do zakamarków, które w inny sposób ciężko wyczyścić. Wnętrze laptopa jest o wiele trudniejsze i wymaga wiedzy, aby nie uszkodzić żadnego z komponentów. Aby tego dokonać, trzeba odkręcić dolną klapę i za pomocą wcześniej wymienionych szczoteczek i sprężonego powietrze delikatnie odkurzyć wszystkie komponenty. Przy tej okazji warto zastanowić się nad wymienieniem pasty termoprzewodzącej na procesorze. Powodem przegrzewania się laptopa może okazać się nie tylko kurz i zabrudzenia, ale również stara pasta.

Czy aktualne oprogramowanie jest ważne?

Zdecydowanie tak! Programy są aktualizowane po to, aby niwelować błędy oraz możliwości przykrych zdarzeń. W celu prawidłowego działania poleasingowego laptopa warto co jakiś czas sprawdzać wszystkie aktualizacje aktualnie używanego oprogramowania. To tyczy się również wszelkiej maści programów antywirusowych. Złośliwe oprogramowanie ciągle ewoluuje, przez co staje się ono coraz większym zagrożeniem. Nigdy nie możemy mieć pewności, że jesteśmy bezpieczni, jeżeli nie posiadamy odpowiedniego zabezpieczenia. Dbajmy o to, aby nasze urządzenia były bezpieczne!